Boyutsal Nefes

IYENGAR YOGA PRANA

Boyutsal Nefes

Boyutsal (Multidimensional) Nefes®, varlığın tüm boyutlarına etki ederek güçlü bir değişim ve dönüşüm yaratan, nefes ve beden merkezli bütüncül bir yaklaşımdır.

Boyutsal Nefes® tekniği, bağlantılı nefeslerle diyafram kasını çalıştırırken, beden üzerinde yer alan tetik noktalarına bası uygulanarak yapılır. Böylece, bedendeki duyumlar kişinin farkındalığına gelir, bloke olmuş enerjiler çözülür ve bedenin kendini iyileştirme kapasitesi yeniden aktive edilir.

Varlığımızın tüm boyutlarını farketmeye odaklı Boyutsal Nefes® tekniğini uygularken, nefes alma, duyumsama, hissediş ve içsel iyileşme gücümüzden faydalanıyoruz. Yaşadığımız zorlu deneyimlerden kalan stres ve gerilim yükünü, kendi kaynaklarımızı kullanarak fiziksel ve enerji bedenlerimizden boşaltıyoruz. Boyutsal Nefes®’te ilerledikçe, duygu ve beden farkındalığımız artıyor. Böylece bedenimizi dinlemeyi ve onun iyileşme gücüne güvenmeyi öğreniyoruz. Boyutsal Nefes® tekniği ile bütünsel iyilik halimiz arttıkça, çevremizle ilişkilerimizde korku değil, merak ve keşfetme hali hakim oluyor. Bu dünyadaki tüm deneyimlerimizi olduğu haliyle kabul ederek yaşamı daha derinden deneyimleyebiliyoruz.

Tetik Nokta (Trigger Point) terimi ilk kez 1942 yılında Dr. Janet Travell tarafından kullanılmış olup, bu bilimin temelleri batı tıbbında 1800’lere dayanmaktadır. 10 yılı aşkın bir süre nefes teknikleriyle insan bedenleri üzerinde çalışan Semra Bakioğlu, Sare Elçin ve Esra Günaydın, tetik nokta biliminin önemi farkederek nefes çalışmalarıyla birleştirmiştir. Boyutsal Nefes® adıyla tanınan bu yaklaşım, çok daha hızlı, güçlü ve etkili bir nefes tekniği olup, son yıllarda hızla yayılmaktadır.

Boyutsal Nefes® çalışmaları, Boyutsal Nefes Derneği’ne bağlı eğitmenler ve koçlar tarafından yapılmaktadır.

7 DEN 70 E YOGA PROGRAMI

Kimler Faydalabilir?

  • Öfke, stres ve duygu yönetimi isteyenler
  • Yaşamlarına denge getirmek isteyenler,
  • Yaşamlarında önemli dönüm noktalarından geçenler:
   • İlişkiler: Boşanma, evlilik, ayrılık, vs
   • Sağlık: Kaza ve travma sonrası stres bozukluğu, önemli hastalıklar (kanser, kalp, şeker, depresyon, vs), hamilelik dönemi, vs
   • İş Hayatı: İşten çıkarılma, işsizlik, vs
   • Kayıp: Ölüm, ayrılıklar, statü, maddiyat, vs
  • Bedensel kronik ağrı çekenler (baş ağrıları, migren, regl, omurga, kas, fasia, vs)
  • Nefes problemleri çekenler (nefes darlığı, astım, koa, vs)
  • Bağımlılıklarından özgürleşmek isteyenler (sigara, alkol, madde, ilişki, sevgi, vs)
  • Tekrar eden olumsuz yaşam deneyimleri yaşayanlar,
  • Daha fazla özgüven, huzur, cesaret, neşe ve yaşam sevinci isteyenler,
  • Kendi gücünü eline almak isteyenler,
  • Yaratım gücünü aktive etmek isteyenler
  • Eril ve dişil enerjisini dengelemek isteyenler
  • Öz ve içsel gücüyle bağlantısını güçlendirmek isteyenler.

  Her yaş grubundaki kişiler Boyutsal Nefes® ile çalışabilir.  

DERS PROGRAMLARI

Boyutsal Nefes Seansı Nasıl Geçer?

Boyutsal Nefes seansı toplam 2 saat sürer;

Bireysel Seans: 1 saat danışmanlık oturumu + 1 saat Boyutsal Nefes® seansı

Grup Seansı: 45 dk. seans öncesi ve sonrası paylaşımlar + 1 saat 15 dk Boyutsal Nefes® seansı

Bireysel seanslarda, nefes seansı öncesinde Boyutsal Nefes Koçuyla danışmanlık oturumu gerçekleştirilir. Bu oturumda, kişinin danışmanlık istediği konular hakkında konuşularak farkındalık yaratılır.

Boyutsal Nefes® seansı, ısınma hareketlerinin ardından, mat üzerinde yatarak ağızdan alınan bağlantılı nefeslerle başlar. Seans ortamını korumak ve dikkati nefeste tutmayı kolaylaştırmak için, arka planda ritmik bir seans müziği çalar. BN Koçu, kişinin bedenindeki tetik noktalara (trigger points) statik basılar uygular. 45 dk boyunca bu şekilde nefesle bedende çalışılır. Ardından, 5 dk boyunca yapılan burun nefesiyle, kişi dinlenmeye geçer. Bu esnada, kökleme ve aromatik yağ uygulaması yapılır. Son olarak 10 dk boyunca doğal nefeslere dönülerek derin gevşeme sağlanır. Seans sonunda danışan, yönlendirme eşliğinde beden farkındalığına getirilerek uyandırılır. Karşılıklı paylaşım yapılır ve geribildirim verilir.

Boyutsal nefes seansında, bağlantılı burun nefesine geçildiğinde, aromatik yağ uygulaması yapılır. Bu uygulama, derin gevşeme öncesinde, bağlantı burun nefesine geçildikten hemen sonra, seçilen aromatik yağ elde ısıtılıp danışana koklatılır ve 3.cü göz bölgesine nazik dokunuşlara sürülerek kişi derin gevşemeye hazırlanır. Böylece danışan, daha derin seviyede gevşeme ve bağlantı durumuna kolaylıkla geçer.