Yoga Programımız

IYENGAR YOGA PRANA

Istanbul Yoga Prana Programı

Iyengar yoganın farklardan biri sadece sağlıklı ve iyi kondisyonda olan insanlara hitap etmemesidir, bu yöntemle çalışmak isteyen herkes yoga yapabilir. 

7 DEN 70 E YOGA PROGRAMI

Istanbul Yoga Prana

  • Her seviyedeki katılımcı için uygundur.
  • Grup çalışmaları, büyükler için 90 daika (bir kişi katılırsa – 60 dakikadır)
  • Hatha/Iyengar yoga temelinde, terapi uygulamaları, meditasyon, pranayama (nefes), asana (pozlar) ve shavasana (derin gevşeme) uygulamalarını kapsar.
  • Katılmayı düşündüğünüz ders saatleri için lütfen rezervasyon yaptırınız.
  • Özel ders ve programlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

DERS PROGRAMLARI

Başlangıç Seviye Dersi

Bu dersimizde yoganın temeli işlenmektedir.  Özellikle ayaktayken yapılan duruşlara (asanalara) odaklanıyoruz çünkü bu duruşlar vücudumuzu güçlendirip esnetirler ve böylece daha zor asanalara hazırlarlar.

Ayrıca başlangıç seviye dersimizde sırt ve uzuvlarımızı güçlendiren, bacaklarımızı esneten duruşların yanı sıra Sarvangasana ve Halasana gibi başaşağı duruşları işlemekteyiz.  Baş aşağı duruşları vücudumuzu gençleştirir, endokrin sistemimizin düzenli çalışmasını sağlar.   Baş aşağı duruşların yogada o kadar önemli ki, onları yapmadan tam yoga yapmış sayılamazsınız.

Başlangıç seviye derslerimize katılarak vücudunuzun “altyapı” oluşturmuş olacaksınız, başka bir deyişle, vücudunuzun duruşu düzelterek bel ağrısından, kambur durmaktan kurtulursunuz.   Aynı zamanda hem vücudunuzun tüm kısımları ayrı ayrı tanıyacaksınız hem de vücudunuzu bir bütün olarak algılamayı öğreneceksiniz.  Aklınız da odaklanmayı öğrenir ve bunu sadece yoga yaparken değil, günlük hayatınızda da hissedeceksiniz.

Haftada iki kere yoga yapmayı tavsiye ederiz.  Eğer her gün yoga yapma ihtiyacı duyarsanız, evde tek başına da çalışabilirsiniz.  Kişisel çalışmalar çok önemlidir, günde 20 dk  bile yoga yaparsanız, olumlu sonuçları elde edersiniz.

Kadın Sağlığı Programı

Bu programımız yoga çalışmaları bir bayan olarak yapmasının özelliklerine odaklanır.

İlk olarak, derslerimizde regl döneminde nasıl yoga yapacağınızı öğrenirsiniz – örneğin, bu özel günlerinde baş aşağı duruşları, zor kıvırmaları, arkaya doğru bükmeleri yapmamalısınız, bazı duruşları ise daha yumuşak bir biçimde yapmalısınız.  O yüzden tüm bayanları bu programımızla tanışmaya davet ediyoruz.  Tüm derelerde olduğu gibi bu programın içeriği haftadan haftaya değişir, böylece bir ayın içinde bu programı tamamlayabilirsiniz.

İkinci olarak, bu derslerimizde çalıştığımız asanalar özellikle kadın sağılığı olumlu bir şekilde etkileyip, çeşitli rahatsızlıklardan kurtulmanıza yardımcı olurlar; ayrıca, menopoz döneminin daha rahat geçmesini sağlarlar.  Bu programımıza katılarak yoga çalışmalarınızı nasıl hissettiğinize göre ayarlamayı öğrenirsiniz.

Aktif Praktik

Bu programımızdaki dersler, temel seviyeyi tamamlayıp daha ciddi çalışmalara hazır olanlar için uygundur.  Bu program, sırf stüdyomuzda değil, kendi başına da yoga yapan öğrencilerimiz için geliştirilmiştir.   Derslerimizde daha zor asanalara geçiş yapıyoruz, baş aşağı duruşları çeşitlendiriyoruz.  Öğrencilerimizin vücutları zor asanalara hazır olmakla birlikte artık nefes tekniklerin (pranayama) temellerini öğrenmeye hazırdır.  Pranayama hazırlık çalışmalarımızı her ayın 4. haftasında yapmaktayız.

Eğer yogaya yeni başladıysanız fakat vücudunuz çok iyi kondisyonuna sahipse ve bir an önce ilerlemeyi arzuluyorsanız Aktif Praktik derslerimize ancak aynı zamanda Başlangıç Seviyesi derslerimizi alarak katılabilirsiniz.  Çünkü ancak bu şekilde dersimizdeki çalışmalarınız verimli olur.

Vücut Onarım Programı

Iyengar yoganın farklardan biri sadece sağlıklı ve iyi kondisyonda olan insanlara hitap etmemesidir, bu yöntemle çalışmak isteyen herkes yoga yapabilir.  Yine de bazı sağlık sorunları (örneğin, yüksek tansiyon, migren, eklem hastalıkları, skolyoz, bazı işlevsel bozuklukları, kronik yorgunluk gibi) özel bir yaklaşım gerektirmektedir, o yüzden sıradan yoga ders programı bu tarz durumlarda uygun olamayabilir.   Eğer sağılık durumunuz böyle bir yaklaşım gerektiriyorsa, Vücut Onarım Programımıza katılmanız ideal bir çözüm olabilir.

Bu programımızdaki derslere katılmadan önce mutlaka yoga öğretmenize danışmalısınız, sağlık durumunuzu detaylı anlatıp, neyi hedeflendiğinizi söylemelisiniz.  Buna dayanarak öğretmenimiz kişisel özelliklerinize göre bir çalışma programı çıkartır.  Çalışmaya başladıktan sonra sağılık durumunuzdaki değişikliklere göre bu program yeniden ayarlanır.

Bir veya birkaç derslerimize katılıp yardımcı malzemelerini kullanmayı öğrenip kişisel özelliklerinize göre diğer derslerinizde de kullanırsınız.  Mesela tiroid hastalığı olan kişi boyun gerilmesini önlemek için Sarvangasana’yı sandalye yardımıyla yapmalı.  Vücut Onarım dersimizde bunu öğrenip, diğer derslerinizde de onu herkesle beraber onu bu şeklinde yaparsınız.

Kişisel yaklaşım özel şartları gerektirdiği için bu programın derslerine en fazla 5 kişi katılabilir.  O yüzden bu programda her dersinden önce mutlaka önceden rezervasyon yapmalısınız.